Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Ekim 2009 - İstanbul ve Çatalca nın Kurtuluşu Törenle Kutlandı - Çatalca Belediyesi Resmi Haber Sayfası
   
 İstanbul ve Çatalca nın Kurtuluşu Törenle Kutlandı

İstanbul ve Çatalca nın Kurtuluşu Törenle Kutlandı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 09.12.2009 - 13:15:43 


Haberin Devamı(07.10.2009)


 
 
 
İstanbul’un kurtuluşunun 86.yılı Çatalca’da törenle kutlandı. Çatalca’daki resmi tören sabah saat 10:00’da Çatalca Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına protokol sırasına göre çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı. Başkan Cem Kara konuşmasında İstanbul’un kurtuluşuna değindi. Kara konuşmasında 8 Ekim tarihinin de Çatalca’nın kurtuluşu olduğunu da hatırlatarak “Çatalca tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un kuruluşundan beri İstanbul’a yakın önemli bir yer olması sebebi ile Çatalca tarihte askeri istila, harekat ve birçok savaşlara da sahne olmuştur” dedi. Başkan Kara konuşmasını şöyle sürdürdü.
“Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Cumhuriyet Baş Savcım, protokolün değerli üyeleri, demokrasimizin vazgeçilmez unsuru siyasi partilerimizin ilçe başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri, öğretmen arkadaşlarımız, saygıdeğer Çatalcalı hemşerilerim, hanımefendi ve beyefendiler, siz geleceğimiz, aydınlığımız, ışığımız Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri sevgili gençler bugün burada İstanbul’un ve güzel ilçemiz Çatalca’mızın kurtuluşunun 86.yıl dönümünü kutlamak için bir araya geldik.
Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum
Bugünlerin önemini ulus olarak anlayamazsak, kavrayamazsak geleceğimizi de sağlıklı bir şekilde yapılandıramayız. Bunun için ülkelerin bütün halkı ile birlikte coşku ile kutladığı ulusal bayramları vardır. Şehirlerin, ilçelerin ve beldelerin de kendilerine özgü özel günleri vardır.
6 Ekim İstanbul için 8 Ekim de Çatalca’mız için özel bir gündür. Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış onurlu Türk Milleti 1. Dünya Savaşı’nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros Ateşkes antlaşmasına dayanarak 13 Kasım 1918 de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdiler fiilen gerçekleşmiş olan işgal 16 Mart 1920 de resmi işgale dönüştü.
Gazi Mustafa Kemal Paşa Adana treninden inip Haydarpaşa rıhtımına ayak bastığında düşman gemilerinin İstanbul Limanı’na girdiklerini ve gayri Türk azınlıkların da sevinç çığlıklarıyla karşı sahilleri çınlattığını görünce “Geldikleri gibi giderler” demişti.Evet öyle de oldu.18 Eylül 1923 de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi.Mudanya Ateşkes Antlaşmasıyla İstanbul,Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağını selamlayarak şehirden ayrıldılar.5 Ekim 1923 te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk ordusu 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde,sevinç gözyaşları ve çiçek yağmuru altında İstanbul’a girdi.Böylece 5 yıl kan ağlayan İstanbul kurtulmuş oldu.Düşmanlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi emperyalist güçler Kurtuluş Savaşı’nı kazanmamız sonucu “geldikleri gibi gitmek zorunda “ kaldılar.
8 Ekim 1923 ise güzel şirin ilçemiz Çatalca’mızın kurtuluşunun yıl dönümüdür. Çatalca’mız tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış stratejik önemini tarihin hiçbir döneminde kaybetmemiştir.
Milli mücadele döneminde Çatalca’yı değerlendirirsek Mondros’un imzalanmasından sonra İstanbul ve çevresi İtilaf Devletleri tarafından işgal edilince Doğu Trakya’daki işgal sınırı Çatalca yakınından geçiyordu. Çatalca İstasyonu ve Demiryolu Yunanların kontrolünde idi. Milli mücadele de Çatalca’mızın önemli bir yeri vardır. Ankara’dan gelen telgraflar da bunu açıkça görmekteyiz. Bu telgraflarda “Çatalcasız bir Trakya ve Milli Mücadele düşünülemez.” deniliyordu. Çatalca Trakya’da Milli Mücadelede önemli bir rol oynamış Türk direniş kuvvetlerinin üssü olmuştur. Trakya-Paşaeli cemiyetinin kurulmasına öncülük etmiştir. Çatalca ve Çatalcalı vatanseverler bu Trakya- Paşaeli Cemiyeti’nin çalışmalarına, Lüleburgaz ve Edirne kongrelerine İstanbul’un bütün engellemelerine rağmen katılmışlardır. Yunan kaynaklarına göre Venizelos Çatalca’ya kadar Trakya’nın işgalini kararlaştırmıştır. Yunan başbakanı Venizelos konuşmalarında Edirne ve Çatalca’da 600 bin Rum vardır diyerek bu işgale kılıf hazırlamıştır. Hâlbuki o devirde en güvenilir kaynaklara göre Edirne vilayeti ve Çatalca sancağında 850 bin Türk’e karşılık 286 bin 137 Rum bulunduğu bilinmektedir.
Doğu Trakya’ya ilçemiz Çatalca’dan gizlice gazete ve risaleler dağıtılarak Yunanlılar’a karşı mukavemet arttırılmış 1922 sonlarında Çatalca’dan Yunanlıların üzerine akınlar yapılmıştır. Bu akınlarla Mudanya Müzakeresi’ne göre Türk Jandarma Taburları henüz gelmeden Yunanlılar’ın verebilecekleri zararlar en aza indirgenmiştir. Yunanlılar’ın götürmek istedikleri Türk rehineler kurtarılmıştır. Murat bey emrindeki tabur ile Türk köylerinin yağmalanması engellenmiştir.Lozan barışına kadar Podima(Yalıköy),Kalikratya(Mimarsinan) hattı sınırlanmış Türk idaresi yerleşmişti.
Bundan tam 86 yıl önce 8 Ekim 1923 de Albay Tevfik Erdönmez komutasındaki birlikler Çatalca’ya girince son İtilaf devletleri askerleri Çatalca’yı terk etmişler ve bu suretle Çatalca’mız Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne geçmiştir.
Ali Seyfi Tülümen’in, Ali Galip Bey ‘e gönderdiği 1920 tarihli mektubun bir bölümünde;
“Trakya Türk tür ve Trakya Türkleri ancak Türk Bayrağı altında mesut olabilirler” demektedir.
Milli Mücadelenin kazanılması ve Cumhuriyetin ilanıyla Çatalca sakin ve huzurlu bir döneme girmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi gereğince bu havalideki Rumlar Yunanistan’a göç ederek orada NEA(yeni ) Çatalca’yı kurmuşlar, Yunanistan’dan ise çok sayıda Türk Çatalca havalisine gelerek merkeze ve Rumların terk ettiği köylere yerleşmişlerdir.
Yunanistan Türklerinin gemi ile Mimarsinan limanına gelişinde bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün de karşılamada bulunduğu ifade edilir.
Yunanistan’ın Trakya’da fazla Rum bırakmak istemesi üzerine TBMM hükümeti Çatalca’mızı 1924 de geçici olarak il yapmış 26 Haziran 1926 tarihli yasa ile tekrar ilçe haline getirilerek tekrar İstanbul’a bağlanmıştır.
İstanbul’un kuruluşundan beri İstanbul’a yakın önemli bir yer olması sebebi ile Çatalca tarihte askeri istila, harekat ve bir çok savaşlara sahne olmuştur. Çatalca özellikle Bizans,Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde askeri bakımda çok önem arz etmiştir.
Bugün Çatalca’mız birçok insanımız tarafından yaşamlarını sürdürmek için tercih edilen bir ilçemizdir. Çatalca’mız yeşili doğası, aydınlık yüzlü insanlarıyla İstanbul’un en güzide ilçelerinden bir tanesidir. Bu güzel ilçemizi ne geçmişte savaşlar, istilalar ve yangınlar ne de yakın zamanda karşılaştığımız deprem ve sel felaketleri yıkamamıştır, yıkamayacaktır.
Bizler bu toprakları bu güzel ilçemizi gelecekte daha yaşanabilir bir kent haline getirmekte kararlıyız, inançlıyız. Başta yerel yöneticiler bizler olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partilerimizin birlikteliği, sivil toplum kuruluşlarının ve hemşerilerimizin desteği ile Çatalca’mızı gelecekte daha güzel günler beklemektedir.
Sayın Kaymakamım protokolün değerli üyeleri
Türk Ulusu içinde bulunduğu zor koşullara rağmen dünyanın en haklı savaşlarından birini Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı eşsiz bir zaferle sonuçlandırmıştır. Misak-ı Milli sınırlarımız içinde hiçbir güç, şehitlerimizin kanı ile kurduğu bu ülkeyi bölemez, böldürmeyiz. Ülkeyi bölme hayali içindeki gafillere, hainlere bu yüce ulus gereken cevabı vermektedir, vermeye devam edecektir. Emperyalizm dünya üzerinde var oldukça savaşlar da kaçınılmazdır. Savaşlar kaçınılmazdır ama savaşın ve savaş tacirlerinin en büyük düşmanı barıştır. İşte bu nedenle Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta barış dünyada barış “ ilkesine sahip çıkıyoruz.
6 Ekim İstanbul’un ve 8 Ekim Çatalca’nın Kurtuluş gününde; yurdumuzun emperyalist düşman işgalinden kurtarılması için canlarını feda eden şehitlerimizin tümünü Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bütün gazilerimizi Çatalcalılar adına şükranla anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
Hepinize sevgi ve saygılarımla Kurtuluş günümüz kutlu olsun” dedi. Belediye Başkanı Cem Kara’nın konuşmasının ardından Çatalca Cumhuriyet meydanında ki tören sona erdi. Törene Çatalca protokolü tam kadro olarak katıldı.

  Editör : Admin

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 15 Puan Verildi
 Kaynak :  Admin

 Kategori  Ekim 2009

2904 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
23  Mayıs 2015  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 72
 Dün : 112
 Toplam : 445510
 Ip No : 54.167.173.186
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.5912 2.5959
  Euro 2.1396 2.1538
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

MAYIS | OCAK 2011 | OCAK 2012 | ARALIK 2011 | KASIM 2011 | EKİM 2011 | EYLÜL 2011 | TEMMUZ 2011 | MAYIS 2011 | NİSAN 2011 | ŞUBAT 2012 | ŞUBAT 2011 | AĞUSTOS 2011 | Aralık 2010 | Kasım 2010 | Ekim 2010 | Eylül 2010 | Ağustos 2010 | Temmuz 2010 | Haziran 2010 | Mayıs 2010 | Nisan 2010 | MART 2011 | EYLÜL 2013 | NİSAN 2014 | OCAK 2014 | Aralık 2013 | HAZİRAN 2011 | EKİM 2013 | MART 2012 | AĞUSTOS 2013 | TEMMUZ 2013 | MAYIS 2013 | NİSAN 2013 | Mart 2013 | OCAK 2013 | ARALIK 2012 | Kasım 2013 | KASIM 2012 | EKİM 2012 | EYLÜL 2012 | AĞUSTOS 2012 | TEMMUZ 2012 | Haziran 2012 | Mayıs 2012 | Nisan 2012 | Şubat 2013 | Mart 2010 | Şubat 2010 | Ocak 2010 | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2009- Çatalca Belediyesi Resmi Haber Sayfası - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,51 saniye.